Eksperci z Polski, zagranicy, naukowcy i branżowi eksperci rozmawiają w Gdyni o wodorze, jako kluczowym elemencie transformacji energetycznej.
Czym jest wodór?
Ten pierwiastek odgrywa kluczową rolę w wielu sektorach gospodarki i technologii. Jest wykorzystywany na przykład do produkcji amoniaku, metanolu, do przekształcania cięższych frakcji ropy w oleje napędowe i benzynę. Przemysł spożywczy korzysta z niego podczas utwardzania tłuszczów, metalurgiczny używa do produkcji stali, elektroniczny do tworzenia półprzewodników. W kontekście wodoru przede wszystkim jednak mówi się o zeroemisyjnym paliwie, mogącym zasilać samochody, środki transportu – autobusy i pociągi, a nawet statki kosmiczne. Jego wykorzystanie, jako czystego nośnika energii, może znacząco przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo pierwiastek ten jest w stanie pełnić funkcję magazynu energii, co umożliwi przechowywanie jej nadwyżek na czas zwiększonego zapotrzebowania.
Kongres
Druga edycja Kongresu Technologii Wodorowych, odbywająca się w Gdyni w dniach od 13 do 14 marca 2025 roku, zgromadziła ekspertów, naukowców i przedstawicieli branży energetycznej, z kraju i zagranicy, w sumie aż 150 osób, którzy omawiają przyszłość wodoru jako kluczowego elementu transformacji. Goście reprezentują m.in. firmy zajmujące się wytwarzaniem, magazynowaniem, dystrybucją, transportem i obrotem wodorem jego certyfikacją, finansowaniem oraz ubezpieczeniem inwestycji. W gronie praktyków realizujących inwestycje wodorowe odbywają się rozmowy o współpracy międzynarodowej, nie tylko w obrębie Europy, ale także Ameryki Południowej, w tym Chile.
Wydarzenie jest unikatową platformą wymiany wiedzy – uczestnicy zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie technologii wodorowych, dzielą doświadczeniami i mają możliwość nawiązania kontaktów biznesowych.

Jako organizator wydarzeń wodorowych wierzę w wykorzystanie wodoru w różnych dziedzinach gospodarki, co m.in. pomoże w dekarbonizacji i transformacji energetyki. Cieszę się, że tak znakomite grono gości przyjeżdża na poszczególne organizowane przez nas spotkania, dzięki czemu możemy także ze swojej stronie wspierać rozwój tej technologii – powiedziała Renata Kałużna, Dyrektor Zarządzający powermeetings.eu
.
Jutro kolejny dzień konferencji. W programie przewidziano kwestie dotyczące wykorzystania wodoru na lotniskach położonych w regionie Morza Bałtyckiego i regionalnych uwarunkowaniach transportu wodorowego. Odbędą się również debaty poświęcone nowej strategii transportowej Polski oraz zapotrzebowaniu samorządów lokalnych na ciepło, transport i energię w kontekście wykorzystania wodoru.
Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ambasada Chile

mat. Grażyna Bojarska -Dreher
Dodaj komentarz