Podczas sesji Rady Miasta Gdańska zadecydowano o zakazie sprzedaży alkoholu w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Uchwała zacznie obowiązywać 1 września br.
W miejskim komunikacje czytamy:
Słuchając m.in. głosu mieszkańców, miasto podejmuje działania na rzecz poprawy jakości życia, bezpieczeństwa oraz zdrowia publicznego. W odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące problemów związanych z nadużywaniem alkoholu przygotowany został plan zmian w lokalnej polityce alkoholowej.
– Wprowadzamy bardzo pozytywne zmiany w Gdańsku, jeśli chodzi o bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców. Podczas spotkań z gdańszczankami i gdańszczanami często pojawia się temat porządku w rejonie punktów nocnej sprzedaży alkoholu. Konsultowaliśmy się ze specjalistami, a projekty uchwał zostały wysłane do Rad Dzielnic – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Wiemy, że kluczowymi czynnikami wpływającymi na skalę problemu uzależnień są dostępność alkoholu, jego reklama oraz cena. Jako samorząd mamy realny wpływ jedynie na dostępność, dlatego zaproponowaliśmy społeczności Gdańska konkretne rozwiązania.
– Policja i Straż Miejska w Gdańsku wielokrotnie potwierdzały pozytywny wpływ wprowadzonych ograniczeń w Śródmieściu, a także spadek liczby negatywnych zdarzeń na tym obszarze – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. – Wszystkie samorządy, które wprowadziły podobne obostrzenia, zauważają spadek liczb interwencji i wzrost bezpieczeństwa. Takie uchwały po prostu działają.
Od 1 stycznia 2026 r. punkty sprzedające alkohol będą musiały znajdować się w odległości co najmniej 75 metrów od miejsc chronionych, takich jak placówki dla osób bezdomnych, ośrodki leczenia uzależnień, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (z wyjątkiem szkół dla dorosłych). Miejsca sprzedaży alkoholu przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży takich jak restauracje, puby czy kluby mogą być natomiast usytuowane w odległości nie mniejszej niż 30 m od placówek dla osób bezdomnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych i placówek leczenia uzależnień.
Przegłosowano także uchwałę która dostosowuje maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu do aktualnych potrzeb rynku. Rada postanowiła zwiększyć liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów o zawartości alkoholu od 4,5% do 18%, ponieważ liczba chętnych przedsiębiorców przekraczała dotychczasowe limity. Nowe regulacje mają zapewnić bardziej równomierny dostęp do zezwoleń oraz lepiej kontrolować sprzedaż alkoholu na terenie miasta. Trzecia z uchwał wprowadza:
- 850 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo
- 850 zezwoleń na alkohole na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa);
- 800 zezwoleń na alkohole wysokoprocentowe (a ta liczba zostanie zmniejszona z 825)
Wprowadzenie ograniczeń ma przyczynić się do:
- poprawy bezpieczeństwa publicznego,
- zmniejszenia liczby przestępstw i aktów wandalizmu,
- redukcji hałasu nocnego,
- zmniejszenia liczby wypadków drogowych z udziałem pijanych kierowców.
materiał: Biuro Prasowe Miasta Gdańska
Dodaj komentarz