
Od 1 października podstacja pogotowia ratunkowego w Gdańsku będzie funkcjonować na terenie Portu Lotniczego Gdańsk. Przeniesienie ma nie wpłynąć na dostępność pomocy medycznej dla mieszkańców obsługiwanego rejonu.
Przyczyny i proces przeniesienia
Zespół Ratownictwa Medycznego wraz z karetką został przeniesiony z ul. Harfowej 58 na ul. Słowackiego 200, do pomieszczeń wynajmowanych od Portu Lotniczego Gdańsk. Zmiana lokalizacji była konieczna po wypowiedzeniu umowy przez właściciela dotychczasowego obiektu w związku z planowaną inwestycją.
Dyrekcja pogotowia podjęła działania mające na celu znalezienie nowego miejsca w pobliżu dotychczasowej lokalizacji. Według dyrektora Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku Wiktora Tyburskiego, prośba o pomoc skierowana do zarządu gdańskiego lotniska spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem. Wskazano pomieszczenia spełniające wszystkie wymogi siedziby ZRM.
Warunki w nowej lokalizacji
W nowym miejscu dostępne są wszystkie niezbędne pomieszczenia: biuro, pomieszczenia socjalne, sanitariaty, gabinety, apteka oraz miejsce postoju karetki z szybkim dostępem i zasilaniem. Karetka została zaparkowana blisko terminala, co umożliwia szybki wyjazd i reakcję na wezwania.
Głosy władz regionalnych
Wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna podkreśla, że to bardzo dobra wiadomość. Port Lotniczy Gdańsk, odpowiadając na potrzeby mieszkańców i turystów, udostępnił stacji pogotowia ratunkowego pomieszczenia na podstację oraz miejsce do stacjonowania karetki. Jest to wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo, a osoby potrzebujące pomocy będą mogły ją otrzymać znacznie szybciej.
Symboliczna opłata za wynajem
Prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Tomasz Kloskowski, wyjaśnił, że pomieszczenia są udostępniane za symboliczną złotówkę. Nie zależy nam na zysku, lecz na tym, by pomagać – dodał Kloskowski.
Zakres działania zespołu
Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) ma obsługiwać Matarnię oraz może zostać zadysponowany do każdego zdarzenia niezależnie od rejonu, jeśli jest najbliżej miejsca zdarzenia. Dotychczas karetka z Matarni była zadysponowana zgodnie z wojewódzkim planem działania między innymi do Cedr Wielkich, Gdańska, Kolbud, Pruszcza Gdańskiego, Pszczółek, Sopotu, Przodkowa, Trąbek Wielkich, Gdyni oraz Kątów.
Zabezpieczenie medyczne lotniska
Port Lotniczy Gdańsk posiada własne zabezpieczenie medyczne. W Zakładowej Lotniskowej Straży Pożarnej pracuje 11 ratowników, a lotnisko dysponuje również własną karetką.
zdjęcia : Dorota Kulka/ mat. prasowe UMWP
