
Rozporządzenie MON: kto i jak doręczy kartę powołania w razie wojny
W obliczu niestabilnej sytuacji międzynarodowej i eskalującego napięcia w Europie Wschodniej, Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło precyzyjne procedury doręczania kart powołania do służby wojskowej. Dokument, ukazał się w Dzienniku Ustaw. Reguluje działanie samorządów, Poczty Polskiej, wojska i policji na wypadek mobilizacji ogłoszonej przez Prezydenta RP.
System dystrybucji kart powołania: od wójta do kuriera
Zgodnie z rozporządzeniem, karty powołania – wystawione przez wojskowe centra rekrutacji – mają być doręczane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także przez jednostki wojskowe, Pocztę Polską i policję. Włodarze miast i gmin będą mogli przekazywać obowiązki doręczenia także specjalnie wyznaczonym kurierom. W pierwszej kolejności funkcje te mają pełnić pracownicy urzędów gmin i miast.
Poczta i kurierzy: gotowi na stan wyjątkowy
Poczta Polska otrzymała szczególną rolę w tym systemie. Dokumenty przekazane do placówek pocztowych do godziny 8:00 mają być dostarczane do godziny 15:00 tego samego dnia. Te, które trafią później, muszą dotrzeć do adresata najpóźniej do północy. Doręczenia będą realizowane za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli adresat nie będzie obecny, stosowna informacja zostanie pozostawiona w skrzynce pocztowej, na drzwiach mieszkania lub przy wejściu na posesję.
Kampania informacyjna: obwieszczenia i lokalne plany mobilizacyjne
Rozporządzenie zakłada również szeroko zakrojoną kampanię informacyjną. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast – we współpracy z Szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji – mają przygotować plany rozwieszania obwieszczeń o mobilizacji. Informacja o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej będzie upubliczniona w formie obwieszczenia Ministra Obrony Narodowej, na mocy decyzji Prezydenta RP.
Kary dla unikających służby: od trzech do pięciu lat więzienia
Nowe regulacje przewidują surowe sankcje dla osób, które nie stawią się na wezwanie w czasie mobilizacji lub wojny. Co najmniej 3 lata więzienia grożą za niestawienie się w wyznaczonym terminie i miejscu. Minimalnie 5 lat więzienia przewidziano dla osób, które trwale uchylają się od obowiązku służby wojskowej. Sankcje te wynikają bezpośrednio z przepisów ustawy o obronie Ojczyzny i mają na celu zapewnienie pełnej gotowości państwa w razie zagrożenia.
Dlaczego teraz? Polska odpowiada na realne zagrożenie
Rosyjska inwazja na Ukrainę i konsekwentna destabilizacja regionu przez Kreml zmieniły definicję bezpieczeństwa w Europie. Polska jako państwo graniczące z obszarem konfliktu, intensyfikuje działania obronne i przygotowawcze. Jak podkreśla MON, choć nikt nie życzy sobie wybuchu wojny, przygotowanie się na każdy scenariusz to obowiązek władz wobec obywateli.
Wnioski: państwo w gotowości
Wprowadzenie jasnych zasad mobilizacyjnych nie jest przypadkiem. To element szerszej strategii wzmacniania odporności państwa w obliczu zagrożeń geopolitycznych. Nowe procedury mają zapewnić szybkie, skuteczne i zorganizowane działanie w momencie, gdy będzie to najbardziej potrzebne.
Grazyna Bojarska-Dreher, źródło:portalsamorzadowy.pl, businessinsider.pl
Fot. PAP/Marcin Bielecki