Do studenckiego użytku oraz dla kadry naukowej akademii, został oddany nowy budynek. Inwestycję sfinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Budowa rozpoczęła się w 2022 r.
Nowoczesna inwestycja dla społeczności akademickiej
Nowo otwarty obiekt Akademii Marynarki Wojennej w gdyńskiej dzielnicy Oksywie to wielofunkcyjny, składający się z trzynastu kondygnacji wieżowiec, który w głównej mierze pełni rolę hotelu studenckiego (200 miejsc, 50 pokoi dwuosobowych oraz 100 jednoosobowych). W obiekcie znajdują się także sale dydaktyczne, aula, świetlice, kuchnia z jadalnią, a nawet pralnia z suszarnią oraz sala fitness. Budynek wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną.
Organizowane tutaj będą różnego rodzaju kursy, realizowane nie tylko na potrzeby Marynarki Wojennej, ale całych sił zbrojnych. Uczestnicy kursów będą tutaj mieszkali, mieli zajęcia, spożywali posiłki, ale również mają do dyspozycji salę do ćwiczeń, gdzie będą mogli uprawiać sport – informuje kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht

Otwarcie nowego wielofunkcyjnego budynku stwarza przyjazne środowisko dla studentów i zapewnia wysokie standardy kształcenia. Nowo oddana inwestycja jest szczególnie istotna ze względu na wojskowy profil uczelni, której studenci często pochodzą z różnych regionów Polski oraz z zagranicy.
W sytuacji zagrożenia, w której znajdujemy się w tej chwili, musimy zrobić wszystko, żeby zbudować swoje zdolności. Chodzi nie tylko o modernizację techniczną, lecz przede wszystkim o żołnierzy i dowódców, którzy muszą być doskonale przygotowani do zadań. W tym systemie wszystkie uczelnie wojskowe mają szczególną rolę do spełnienia – mówi wiceminister MON Stanisław Wziątek
Bogata oferta edukacyjna
Obecnie AMW oferuje szeroki wachlarz kierunków studiów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Studenci wojskowi kształcą się w pięciu kierunkach: nawigacji, mechanice i budowie maszyn, mechatronice, informatyce oraz systemach informacyjnych w bezpieczeństwie. Studenci cywilni mają z kolei do wyboru trzynaście kierunków: nawigację, informatykę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, mechatronikę, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo morskie państwa, systemy informacyjne w bezpieczeństwie, technologie kosmiczne i satelitarne, stosunki międzynarodowe, wojsko w systemie służb publicznych oraz pedagogikę. Ponadto oferta dydaktyczna uczelni obejmuje studia podyplomowe, akademia ma również uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego.
Nowoczesna infrastruktura i kształcenie
Uczelnia dysponuje nowoczesnymi symulatorami wiernie oddającymi rzeczywistość morską. Jest zapleczem naukowo-badawczym Marynarki Wojennej RP.
Nowy budynek doskonale wpisuje się w teren, gdzie mieszczą się pozostałe części uczelni.
Funkcja, którą miałem zrealizować w tym obiekcie, była funkcją stricte związaną z Marynarką Wojenną. W momencie, kiedy zestawiłem ze sobą funkcję obiektu z miejscem jego usytuowania, czyli na wzgórzach porośniętych lasem, pomyślałem, że zaprojektuję obiekt, który będzie unosił się nad tymi wzgórzami, jak okręt na falach, i będzie się niejako wyłaniał z tych drzew, z tej natury i stanowił nową dominantę w Gdyni – dodaje Paweł Kowalski, generalny projektant nowego budynku AMW.
Dzięki takim inicjatywom Akademia Marynarki Wojennej jest w Polsce liderem kształcącym przyszłe kadry morskie. Przyczynia się także do rozwoju regionu.
Źródło: gdynia.pl oraz amw.gdynia.pl
Źródło: gdynia.pl oraz amw.gdynia.pl
Grażyna Bojarska – Dreher
Dodaj komentarz