,

Trójmiasto daje przykład! Coraz więcej kobiet w samorządzie

Trójmiasto daje przykład! Coraz więcej kobiet w samorządzie

Sopot ma powód do dumy! W najnowszym rankingu „Kobiety w Samorządzie 2024” przygotowanym przez pismo „Wspólnota”, nadmorskie miasto wskoczyło na drugie miejsce wśród miast na prawach powiatu. Co więcej — kobiety stanowią aż 73,33% lokalnych władz! Lepiej wypadł tylko Gdańsk, który osiągnął wynik 74,12%, czyli wygrał w tej klasyfikacji!

Ale to nie wszystko. Gdynia, choć z nieco niższym wskaźnikiem (55,71%), zajęła piąte miejsce. A Słupsk? On także ma kobietę-prezydenta! To oznacza, że wszystkie cztery miasta na prawach powiatu w województwie pomorskim są zarządzane przez kobiety. Takiej sytuacji nie znajdziecie nigdzie indziej w Polsce!

Jak powstał ranking?

Ranking „Wspólnoty” to nie przypadek. Analitycy wzięli pod lupę trzy główne elementy: płeć prezydenta miasta (40% wyniku), płeć przewodniczącego rady (20%) i udział kobiet w radzie miasta (40%). Dzięki temu zestawieniu można naprawdę zobaczyć, jak wygląda kobieca siła w polskich samorządach po wyborach 2024 roku.

Pomorskie liderem zmian

Województwo pomorskie ma się czym pochwalić — tutaj udział kobiet w samorządzie naprawdę robi wrażenie. 20,3% jednostek samorządowych w regionie ma wysoki wskaźnik feminizacji (powyżej 50%). To czwarty wynik w kraju! Niestety, nadal 22,8% gmin w Pomorskiem wciąż ma bardzo niski udział kobiet we władzach (do 10%).

Na poziomie całego kraju najlepszy wynik osiągnęły gminy Brody (woj. lubuskie) i Łąck (woj. mazowieckie) — tutaj kobiety dosłownie przejęły stery! Panie są wójtami/burmistrzami, przewodniczącymi rad, a w radach stanowią aż 80%.

Panie w natarciu!

Wysokie miejsca w rankingu zajęły też Świnoujście, Łódź i Słupsk. Wszystko wskazuje na to, że kobiety coraz śmielej wchodzą do polityki lokalnej i zdobywają wpływowe pozycje. Przyszłość? Wygląda naprawdę obiecująco. Choć pełna równowaga płci w samorządach to wciąż cel do osiągnięcia, Sopot i jego sąsiedzi pokazują, że zmiana jest możliwa — i dzieje się na naszych oczach.

Na kolejne wyniki rankingu przyjdzie nam poczekać pięć lat. Ale patrząc na to, jak kobiety przejmują inicjatywę, jedno jest pewne: to dopiero początek!

Grażyna Bojarska-Dreher

Źródło: esopot.pl

UWAGA!!!. Tabela 1 i 2. Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, Ranking – Kobiety w samorządach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *