W Gdańsku powstaje Branżowe Centrum Umiejętności dla Przemysłu Mody, przy Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku. Otwarcie już w czerwcu tego roku! Środki na budowę, wysokości niemal 10 mln zł, pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Centrum powstaje przy ul. prezydenta Lecha Kaczyńskiego 35 i jest zapowiadane jako nowoczesna placówka edukacyjna, której celem będzie podnoszenie kwalifikacji zawodowych, rozwój kompetencji przyszłości oraz wsparcie dla transformacji ekologicznej i cyfrowej w przemyśle mody. Centrum będzie oferowało nowoczesne zaplecze umożliwiające pracodawcom organizację szkoleń, rozwój kompetencji oraz integrację pracowników i całej branży. Budowa BCU w Gdańsku jest częścią ogólnopolskiego projektu tworzenia 120 Branżowych Centrów Umiejętności, które mają na celu wzmocnienie kształcenia zawodowego w kluczowych sektorach gospodarki.
Uroczyste zwieszenie wiechy na budynku odbyło się w poniedziałek, 10 marca.
– Jesteśmy przy Zespole Szkół Kreowania Wizerunku, miejscu pełnym energii i kreatywności, gdzie młodzież nieustannie inspiruje swoimi pomysłami. Na naszych oczach rośnie innowacyjne Branżowe Centrum Umiejętności dla Przemysłu Mody. To przedsięwzięcie jest efektem wyjątkowej współpracy – łączy Krajowy Plan Odbudowy, Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan, samorząd, szkołę i licznych partnerów. Wiemy, że zawody przyszłości wymagają nowoczesnych przestrzeni i ścisłej współpracy szkół z branżami – i to właśnie tu, w Gdańsku, staje się rzeczywistością – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Rozwój szkolnictwa technicznego i branżowego to jeden z naszych strategicznych celów. Od lat inwestujemy w szkoły, nauczycieli, uczniów i nowoczesną infrastrukturę, by dynamicznie rozwijający się rynek pracy w Gdańsku i na Pomorzu mógł zatrudniać ambitnych, dobrze wykształconych młodych ludzi.
Branżowe Centrum Umiejętności dla Przemysłu Mody finansowane jest z KPO w kwocie niemal 10 mln zł.
– W imieniu Rady Miasta Gdańska pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego wyjątkowego Branżowego Centrum Umiejętności dla Przemysłu Mody. To niezwykle ważne, aby szkoły współpracowały z pracodawcami i organizacjami branżowymi. To miejsce będzie służyło nie tylko uczniom, ale również specjalistom, którzy będą ich kształcić. Kluczowe jest, aby to właśnie najlepsi eksperci przekazywali wiedzę przyszłym pokoleniom – mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Dziś spotykamy się na symbolicznym zawieszeniu wiechy. Patrząc na tempo tej budowy, nie mam wątpliwości, że zmierza ona do szybkiego i pomyślnego finału. Życzę, aby ten sukces objął nie tylko budowę, ale także przyszłość tego miejsca i wpływał na rozwój całej branży w Polsce.
Inwestorem projektu jest Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan, a jego partnerami Miasto Gdańsk, Politechnika Łódzka oraz Stowarzyszenie Włókienników Polskich. Rolę instytucji pośredniczącej pełni Fundacja Rozwoju Systemów Edukacji.
– Jako przedsiębiorca, który od 38 lat współpracuje z przemysłem odzieżowym, cieszę się, że plan zakładany kilkanaście lat temu w ramach grupy roboczej ds. edukacji zawodowej uda się zrealizować jeszcze w tym półroczu. Już wtedy myśleliśmy o stworzeniu centrum edukacyjnego na północy Polski, które pozwoli na podnoszenie i zdobywanie nowych kompetencji nie tylko przez młodzież, ale także nauczycieli i pracowników branży – mówił Bogusław Słaby, wiceprezes Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody. – To dobra wiadomość także dla całego przemysłu mody. Mówimy o jedynej branży, której produkty towarzyszą nam 24 godziny na dobę – od tekstyliów i odzieży po galanterię i obuwie. W Polsce działa około 20 tysięcy przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami rynku pracy – to centrum może pomóc poprawić tę sytuację.

Dodaj komentarz