Miasto Gdynia zdecydowało się przekazać w dzierżawę klubowi Arka działkę o powierzchni 4,4 hektara przy ul. Augustyna Krauzego. W tym miejscu powstanie nowoczesny kompleks pełnowymiarowych boisk piłkarskich z zapleczem. To inwestycja w przyszłość ponad 2 tysięcy młodych piłkarzy – zarówno tych trenujących w akademii Arki, innych szkółkach, jak i niezrzeszonych pasjonatów futbolu.
O decyzji Rady Miasta, która zgodziła się na dzierżawę bez przetargu, mówili przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot i prezes Arki Gdynia Wojciech Pertkiewicz. Obecni byli także wiceprezydent Maciej Zielonka, dyrektor ds. kultury i aktywności mieszkańców Mariusz Bzdęga oraz radni miejscy, w tym Teresa Bysewska, Dawid Biernacik, Marcus da Silva, Beata Zastawna i Łukasz Strzałkowski.
„Na mniej więcej 6 tysięcy gdyńskich dzieci, które uprawiają sport, przeszło 2 tysiące uprawia piłkę nożną. Liczymy na to, że ta grupa będzie większa, kiedy stworzymy doskonałe warunki do uprawiania tego sportu” – mówił Tadeusz Szemiot.
Choć głównym inwestorem będzie klub Arka Gdynia, z nowej infrastruktury skorzysta także Gdyńskie Centrum Sportu. To ono będzie udostępniać boiska innym użytkownikom: mieszkańcom, szkołom czy organizacjom. W planie są trzy boiska: jedno z naturalną trawą i dwa ze sztuczną nawierzchnią.
„Gdynia potrzebuje boisk i dzieci potrzebują tej przestrzeni sportowej nie tylko w kontekście selekcji i rozwoju zawodowego, ale czysto przygody z piłką na najmłodszym poziomie. (…) Będziemy otwierać drzwi dla wszystkich osób, które będą chciały grać w piłkę i ta przestrzeń będzie dla nich dostępna” – podkreślał Wojciech Pertkiewicz.
Nowy kompleks rozwiąże także istotny problem – brak infrastruktury, która pozwalałaby najmłodszym na uczestnictwo w oficjalnych rozgrywkach. Jak zauważył Marcus da Silva:
„Przepisy PZPN przewidują, że boisko zgłoszone do rozgrywek wymaga zaplecza, szatni i parkingu. Dzisiaj żadne z tych 30 boisk przy szkołach nie spełnia warunków dla rozgrywek młodzików U-13 i U-12. To powoduje, że w części UKS-ów 12-latki nie kontynuują szkoleń z powodu braku boisk”.
Teren, na którym powstanie kompleks, położony jest z dala od zabudowy mieszkaniowej – między obwodnicą Trójmiasta a ul. Chwarznieńską. Jak zaznaczył wiceprezydent Gdyni:
„Ten obszar jest zabezpieczony w planie miejscowym pod funkcje sportowe. Dochodzą do nas informacje, że w niektórych rejonach miasta takie obiekty powodują hałas, natomiast proszę zwrócić uwagę, że te boiska będą zlokalizowane z dala od zabudowy mieszkaniowej”.
Arka Gdynia sfinansuje inwestycję i odpowiada za jej realizację. Najpierw jednak konieczne będzie zaprojektowanie obiektu i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Według wstępnych planów, pierwsze mecze mogłyby odbyć się już w 2027 roku.
„Dzisiaj to pierwszy krok w kierunku realizacji tej inwestycji. (…) Arka Gdynia będzie mogła starać się o finansowanie zewnętrzne, np. z programów ministerialnych. (…) Inwestycja może być też etapowana” – wyjaśniał Mariusz Bzdęga.
Radni Gdyni zwrócili również uwagę, że taka inwestycja pobudzi rozwój dzielnicy i poprawi warunki, w jakich dzieci rozpoczynają swoją sportową drogę, a sport to także profilaktyka zdrowotna.
Żródło: Gdynia.pl / Grażyna Bojarska – Dreher
Dodaj komentarz